4 rzeczy, o których musisz pamiętać, wybierając drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne

Barwa, kolor, kształt, wykorzystane materiały, liczba przeszklenia, dodatkowe zabezpieczenia, a może producent? Na co powinno się zwracać największą uwagę w trakcie wybierania drzwi zewnętrznych? Zobacz 4 wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jakie powinny być drzwi do Twojego domu lub mieszkania.

Drzwi zewnętrzne pełnią w domu dwie funkcje. Po pierwsze ich zadaniem jest zdobienie elewacji. Po drugie – ochrona. Drzwi zewnętrzne są bowiem elementem, przez który przechodzi się ze strefy publicznej do strefy prywatnej. Skrzydła te mają więc chronić mieszkańców przed nieproszonymi gośćmi.

Czy istnieje jedna recepta, dzięki której można by wybrać najlepsze drzwi zewnętrzne spełniające te dwie funkcje? Specjaliści Dobredladomu zmierzyli się z tym wyzwaniem i przygotowali dla Ciebie przepis na perfekcyjnie dopasowane drzwi zewnętrzne.

Po pierwsze – sprawdź wymiary

Wysokość i szerokość drzwi powinna być ustalana jeszcze przed zakupem. Rozmiar ma bowiem bardzo duże znaczenie – zbyt duże drzwi nie zmieszczą się w futrynie i trzeba będzie je przycinać lub wymieniać na nowe. Za małe nie będą mogły połączyć się z ościeżnicą.

Pamiętaj zatem, że:

  • Wysokość drzwi zewnętrznych powinna wynosić minimalnie 201 cm (plus 6–7 cm na ościeżnicę). Wymiar ten sprawi, że nawet wysokie osoby nie będą musiały się schylać, aby wejść do mieszkania.

  • Szerokość drzwi zewnętrznych powinna wynosić minimalnie 90 cm (plus 12–15 cm na futrynę). Ustalając szerokość, weź pod uwagę to, że przez drzwi z pewnością będziesz przenosić meble i duży sprzęt AGD i RTV.

Po drugie – sprawdź właściwości termoizolacyjne i akustyczne

Gdy wiesz już, drzwi o jakich rozmiarach potrzebujesz, możesz zastanowić się nad właściwościami skrzydeł zewnętrznych. Parametry, które najbardziej Cię interesują to współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik izolacji akustycznej.

Współczynnik przenikania ciepła– oznaczany symbolem U – nie może przekraczać 2,6 W/(m2 x K). Pamiętaj też, że powinien on dotyczyć całej powierzchni drzwi, a nie – tylko ich środkowej części. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego modelu, zapytaj się sprzedawcy, czy termoizolacja z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej znajduje się na całym skrzydle, czy tylko w jakiejś jego części.

Zazwyczaj współczynnik przenikania ciepła wynosi:

  • dla drzwi z drewna litego i stalowych – 1,8–2,6 W/(m2 x K),

  • dla drzwi z drewna ocieplanego – 0.9–2,6 W/(m2 x K),

  • dla drzwi PCW – 1,1–2,5 W/(m2 x K),

  • dla drzwi z włókna szklanego (1,3–1,6 W/(m2 x K).

Na drzwiach zewnętrznych bardzo często stosuje się przeszklenia. Choć poprawiają one wygląd skrzydeł, trzeba jednak pamiętać, że szkło bardzo obniża izolacyjność cieplną.

Współczynnik izolacji akustyczny wyrażany jest w dB (najczęściej 30 dB). Im większy parametr, tym drzwi będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Na poprawę dźwiękoszczelności drzwi zewnętrznych wpływają także uszczelki montowane na ościeżnicy lub skrzydle oraz taśma rozprężna.

Po trzecie – pamiętaj o zabezpieczeniach

Czym kierować się w trakcie wybierania drzwi zewnętrznych

Drzwi wejściowe mają chronić prywatną strefę domowników przed wejściem nieproszonych gości. Właśnie dlatego należy wyposażyć je w zabezpieczenia, które pozwolą uniknąć włamań. Najpowszechniejszą metodą jest stosowanie zamków antywłamaniowych z zamontowaną dużą liczbą bolców. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na rodzaj klamki. Podstawowe klamki stosowane w drzwiach wewnętrznych można bardzo łatwo zdemontować, dlatego w skrzydłach wejściowych stosuje się klamki ze stalową blachą i zamkniętym mechanizmem, który bardzo trudno zdemontować.

Rozwój technologii umożliwia także stosowanie nowoczesnych form zabezpieczeń, takich jak:

  • czytnik linii papilarnych,

  • zamykanie drzwi bez klucza.

Drzwi zewnętrzne powinny być także wyposażone w wizjer. Dzięki niemu będziesz mógł zobaczyć, kto stoi po drugiej stronie bez konieczności otwierania drzwi. Nowoczesną formą tego rozwiązania jest zamontowanie w pobliżu wejścia kamery, z ekranem znajdującym przy domofonie.

Po czwarte – dopasuj drzwi do wyglądu budynku

Ostatnim elementem, który decyduje o wybraniu konkretnego modelu drzwi, jest ich wygląd. Barwa i inne elementy zdobień powinny być dopasowane do stylu całego domu i elewacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wybranie tej samy barwy skrzydeł co ościeżnic okalających wszystkie okna w mieszkaniu.

Szukasz innych wskazówek, które pomogą Ci w wybieraniu drzwi? A może chcesz położyć w swoim domu drewnianą podłogę i nie wiesz jak to zrobić? Najlepsze porady znajdziesz na stronie www.dobredladomu.pl.

O Bob Budowniczy 816 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*