Układanie podłogi z paneli – jakie akcesoria będą potrzebne?

Układanie podłogi akcesoria

Układanie podłogi z paneli – jakie akcesoria będą potrzebne?

Układanie podłogi akcesoriaSamodzielny montaż podłogi z paneli nie jest trudny. Wymaga tylko odpowiedniego przygotowania i akcesoriów oraz zachowania kilku podstawowych zasad, dzięki którym podłoga będzie trwała na lata. Jeśli wybrałeś już materiał na podłogę w swoim domu, zobacz, czego potrzebujesz.

Pierwsze pytanie, na jakie należy sobie odpowiedzieć przed położeniem podłogi z desek lub paneli, brzmi: jaki rodzaj montażu wybieram? Twoja podłoga może być montowana na dwa sposoby: jako pływająca lub klejona. Jaka jest różnica?

Podłoga pływająca nie jest trwale przymocowana do podłoża w przeciwieństwie do podłogi klejonej. Jeżeli panel zostanie uszkodzony lub będziesz chciał wymienić wszystkie, łatwiej będzie to zrobić w przypadku podłogi pływającej.

Zobacz, co jest niezbędne, żeby odpowiednio położyć panele.

Przed montażem paneli pozwól im odpocząć w domu

Jeśli masz już zamówione panele, nie spiesz się z ich odpakowywaniem i montażem. Pamiętaj, że przez minimum 48 godzin panele w zamkniętym opakowaniu powinny leżakować w temperaturze pokojowej (ok. 18 stopni Celsjusza). Wyjmij je dopiero przed montażem. Rozetnij opakowanie nożem do tapet od spodniej strony, żeby nie uszkodzić produktu. Następnie starannie obejrzyj każdy panel, czy nie ma na nim uszkodzeń oraz plam, i sprawdź dokładność wymiarów każdego z nich.

Montaż podłogi pływającej z paneli – potrzebne akcesoria

Najprostszym sposobem na montaż paneli jest podłoga pływająca. Zanim ją położysz zaopatrz się w:

  • folię paraizolacyjną o grubości 0,2 mm, która zapobiegnie przepuszczaniu wilgoci od podłoża;

  • piankę polietylenową lub polipropylenową mająca za zadanie izolować akustycznie podłogę i wyciszać głuchy pogłos, na który niekiedy skarżą się właściciele paneli po pominięciu tego ważnego produktu;

  • kliny dylatacyjne – ze względu na fakt, że panele mają tendencję do zmiany swojego kształtu na skutek wilgoci i temperatury, podczas kładzenia podłogi należy pozostawić szczeliny dylatacyjne. Służą do tego kliny dylatacyjne, które umieszcza się między ścianą a krawędziami paneli.

Oprócz folii, pianek i klinów do prawidłowego montażu konieczne są listwy ścienne. To nie tylko element dekoracyjny podłogi, który umożliwia zamaskowanie szczelin dylatacyjnych, lecz także pozwalający ukryć przewody oraz ułatwiający sprzątanie bez brudzenia ścian.

Montaż podłogi klejonej z paneli – potrzebne akcesoria

Jeśli wybrałeś podłogę klejoną, panele będziesz kleił bezpośrednio do wylewki cementowej lub betonowej po uprzednim jej zagruntowaniu. Środek gruntujący, np. Tec Primer D, nie tylko ułatwia wiązanie kleju z podłożem, ale zapobiega też powstawaniu grzybów oraz pleśni. Po nałożeniu gruntu pora na klej. Nie czekaj aż wyschnie, tylko jak najszybciej przymocuj do niego panele.

Po montażu zadbaj o podłogę i panele

Jeśli chcesz, by Twoja nowa podłoga jak najdłużej cieszyła Cię pięknym wyglądem, nie zapomnij o jej regularnej konserwacji. Wystarczy systematycznie odkurzać podłogę i zamiatać pył, a w przypadku silniejszych zabrudzeń – przecierać powierzchnię ciepłą wodą z płynem. Używaj wyłącznie środków przeznaczonych do pielęgnacji paneli, które usuwają zabrudzenia i są delikatne dla podłogi oraz bezpieczne dla środowiska (nie zawierają amoniaku oraz fosforanów). Pamiętaj, żeby panele przecierać dobrze wyciśniętym mopem – za dużo wilgoci im nie posłuży. Może ona wsiąknąć w panel i spowodować jego rozszczelnianie.

Piękna i modna podłoga w zasięgu Twojej ręki? Z nowoczesnymi panelami i akcesoriami do montażu samodzielnie położysz podłogę. A może zastanawiasz się nad zakupem desek drewnianych? W jednym miejscu – Dobrym Dla Domu – znajdziesz wszystkie niezbędne produkty.

O Bob Budowniczy 840 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*