Przewodnik po panelach podłogowych – różne sposoby łączenia

Sposoby łączenia paneli podełogowych

Układanie paneli podłogowych, w odróżnieniu od montowania parkietu, nie wymaga fachowej wiedzy i specjalistycznych narzędzi. Wystarczy odrobina czasu i chęci do majsterkowania. Panele mają bowiem odpowiednio wyprofilowane krawędzie, umożliwiające ich łatwe łączenie. Różnią się jednak między sobą rodzajami mocowania.

Dawniej panele były montowane wyłącznie za pomocą kleju. Obecnie w sprzedaży są dostępne również produkty do układania bezklejowego. Każdy rodzaj mocowania gwarantuje porównywalną szczelność, różnice dotyczą przede wszystkim samej procedury układania paneli. Eksperci z firmy Dobre dla Domu wyjaśniają, na czym polegają poszczególne rodzaje łączenia elementów podłogi.

Jak układać panele?

Panele podłogowe można łączyć na 3 sposoby:

  • Na klej – na wypusty w panelach nakłada się specjalny klej, a następnie deseczki łączy się ze sobą, dobrze dociskając. Wypływający nadmiar kleju należy natychmiast usuwać ściereczką, by na powierzchni podłogi nie powstały nieestetyczne zacieki. Ten rodzaj montażu wymaga dość dużo czasu – sama procedura musi być wykonana stopniowo i dokładnie, a po zakończeniu pracy powinno się odczekać kilkanaście godzin przed normalnym użytkowaniem podłogi, by spoiwo dobrze wyschło. Panele łączone w ten sposób są jednak najtańsze, a klej dodatkowo uszczelnia i utrwala podłogę.

  • Na zatrzask (lub na kliknięcie) – panele mocuje się bez użycia kleju. Krawędzie deseczek są ukształtowane w tzw. pióro i wypust, które łączy się na zasadzie zatrzasku. Przy składaniu wydają charakterystyczny dźwięk, kojarzący się z kliknięciem. Jest to najszybszy i najłatwiejszy do wykonania montaż. Do jego zalet należy również to, że panele łatwo rozłączyć i przenieść w inne miejsce. Z tak ułożonej podłogi można korzystać zaraz po zakończeniu prac.

Producenci stosują różne modyfikacje metody za zatrzask, takie jak technika kliknięcia z dociskiem, zaczepem lub dobiciem.

  • Na gumki – najrzadziej spotykany i najtrudniejszy sposób montażu paneli. W krawędziach deseczek znajdują się wyprofilowane rynienki, w których umieszcza się w odpowiedniej kolejności gumki dylatujące i uszczelniające. Gumowe wykończenie dodatkowo zabezpiecza podłogę, procedura łączenia paneli jest jednak tak skomplikowana, że często wymaga pomocy fachowca.

Czym charakteryzuje się podłoga pływająca?

Panele podłogowe z reguły układa się w postaci podłogi pływającej, a więc niezwiązanej trwale z podłożem. Łączy się jedynie krawędzie deseczek, dzięki czemu montaż jest szybszy i łatwiejszy. Należy jednak pamiętać, by w takim przypadku pod panelami umieścić specjalny podkład, który stanie się jednocześnie izolacją akustyczną. Zniweluje to drażniący odgłos stukania deseczek pod wpływem kroków.

Fachowcy niekiedy zalecają również układanie paneli w podobny sposób jak parkiet – z przyklejaniem ich do podłoża. Niweluje to ryzyko wybrzuszania deseczek, sprawia, że panele nie uginają się i nie wydają nieprzyjemnych dźwięków.

Niezależnie od sposobu montażu i łączenia paneli należy bezwzględnie zostawiać przy ścianach szczeliny dylatacyjne. Ich brak może doprowadzić do odkształcania się podłogi. Warto też przemyśleć kierunek układania deseczek. Z reguły poleca się montowanie ich prostopadle do okna (zgodnie z kierunkiem padania światła), co sprawia, że połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami są mniej widoczne.

O Bob Budowniczy 835 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*